Urodziła się w Karpaczu. Dziś mieszka w mieście urodzenia, w domu, który własnoręcznie zaprojektowała i ukształtowała.
W latach 1979 - 84 studiowała na  Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Malarstwo studiowała w pracowni doc. Mariana Wołczuka. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym.
W 1994r. zdobyła I nagrodę w konkursie z okazji 150 -lecia Kościółka Wang w Karpaczu. Uczestniczka wystaw w kraju i za granicą.
W roku 2006 i 2012 - nagrodzona przez Marszałka  Województwa Dolnośląskiego - "Za wybitne osiągniecia w dziedzinie kultury"

"Symbolizm, utajone treści duchowe ale także kunszt wykonania stanowią o bliskości malarstwa Teresy Kępowicz z tradycją dawnego malarstwa.
Subtelność dotknięć pędzla artystki nadaje jej pracom charakteru zjawiskowego, podkreśla ulotność przedstawianych momentów z życia natury. Istotne dla wrażenia migotliwości powierzchni płócien, jest malowanie złotem, które w postaci drobnych punktów odbija światło i dodaje obrazom szlachetnego blasku.
Artystka posiadła umiejętność wyobrażenia czegoś, co wydawałoby się umyka możliwościom malarstwa: zatrzymania w obrazie czasu, chwili, która właśnie przemija.
Sztuka Teresy Kępowicz wymaga skupienia. Jej istotą jest próba zwrócenia uwagi, iż ważne procesy natury zdarzają się pośród zwyczajnych widoków, w każdym miejscu na ziemi. Wystarczy tylko wyostrzyć zmysły."

Joanna Mielech

 

Z wypowiedzi artystki:

 

"Zauważyłam, że od pewnego czasu sama rejestracja form, pomysłów, kształtów mi nie wystarcza. Zaczęłam rejestrować uczucia, doznania wewnętrzne, przeżycia".